Choroba okluzyjna

Cierpisz z powodu notorycznie powracających bólów głowy? To nie musi być migrena. Jeśli Twoja szyja i mięśnie twarzy bywają napięte, gdy budzisz się rano, a w nocy zdarza Ci się zgrzytać zębami –udaj się na kontrolę do lekarza dentysty, by kompleksowo zdiagnozować przyczynę problemu.

Powyższy zestaw objawów może być spowodowany niedopasowaniem zębów do stawu skroniowo-żuchwowego. Prowadzi to do zaburzenia funkcji układu narządu żucia i jeśli nie podejmie się odpowiedniego leczenia – konsekwencją może być utrata zębów. Zaburzenie to zwane jest chorobą okluzyjną. Jej diagnoza i wyleczenie wymaga holistycznego podejścia do Pacjenta, ponieważ problem nie dotyczy wyłącznie zębów, ale także żuchwy, stawów i głowy. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie umożliwia zastosowanie prostszych działań w celu przywrócenia równowagi układu narządu żucia.

Czy wiesz, że eksperci Nanodent są absolwentami prestiżowych uczelni z USA, które przygotowują lekarzy do prawidłowego przeprowadzania leczenia choroby okluzyjnej? Nasze gabinety to nieliczne ośrodki w Polsce, które leczą zgodnie z tą filozofią. Dzięki temu osiągamy przewidywalne rezultaty leczenia.


Jak rozpoznać chorobę okluzyjną?

Najprostszą do zaobserwowania oznaką choroby okluzyjnej jest ścieranie się zębów, na skutek ich tarcia. To tak zwana atrycja. Początkowo ściera się szkliwo, a następnie proces postępuje coraz szybciej. Dlatego kluczowe jest rozpoznanie pierwszych objawów na jak najwcześniejszym etapie. Ponadto niedopasowane do siebie zęby górne i dolne mogą ulegać przemieszczeniu. Najczęściej objawia się to wysunięciem zębów do przodu lub ich nienaturalnym rozsunięciem. Niepoprawne zwarcie szczęki powoduje również ruchomość zębów, a czasami prowadzi także do ich kruszenia się i pękania.

Dolegliwości, które mogą doskwierać Pacjentowi w codziennych sytuacjach to przede wszystkim nadwrażliwość zębów, bóle podczas gryzienia i żucia pokarmów i mocne napięcie mięśni, które prowadzi do zmęczenia i bólów głowy. Silne zaciskanie zębów w czasie snu lub zgrzytanie nimi także może świadczyć o chorobie okluzyjnej.

Wiele wymienionych objawów można łatwo pomylić z innymi schorzeniami (np. dyskomfort podczas nadgryzania bywa mylony z głęboką próchnicą, a bóle głowy tłumaczy się migreną). Dlatego do poprawnego zdiagnozowania i wyleczenia choroby okluzyjnej konieczna jest współpraca zespołu ekspertów z różnych dziedzin stomatologii. W Nanodent współpraca ortodonty, chirurga, protetyka i periodontologa pozwala na to przywrócenie Pacjentowi zdrowia, równowagi i komfortu życia.

 

Jak przebiega diagnostyka?

Wstępna diagnostyka polega na szczegółowym wywiadzie i analizie objawów, które zgłasza Pacjent. Zęby i jama ustna zostają zbadane i jeśli stwierdzi się charakterystyczne oznaki choroby okluzyjnej (starcie, przemieszczanie lub ruchomość zębów) konieczne jest pogłębienie diagnostyki. W takiej sytuacji wykonuje się szereg szczegółowych badań z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu diagnostycznego: RTG, tomografii komputerowej, USG i mikroskopów.

Tak rozległa diagnostyka pozwala spojrzeć na problem całościowo i znaleźć jego konkretne źródło. Umożliwia to zaplanowanie kompleksowego leczenia.

 

Jak wygląda leczenie choroby okluzyjnej?

Jeśli choroba znacznie postąpiła, konieczne będzie odtworzenie utraconych tkanek i ubytków kości. Braki w uzębieniu będą wymagały leczenia implantologicznego i uzupełnień protetycznych. Aby w pełni odzyskać funkcjonalność jamy ustnej i estetykę uśmiechu, niezbędne będą złożone zabiegi specjalistyczne.

Jednak wczesne rozpoznanie choroby ułatwi i przyśpieszy proces powrotu do zdrowia. W początkowym stadium choroby okluzyjnej prawdopodobnie będzie wystarczyło dopasowanie do siebie uzębienia szczęki i żuchwy poprzez założenie aparatu ortodontycznego lub nadbudowania zębów. To mało inwazyjne metody, które skutecznie rozwiążą wszystkie problemy wynikające z choroby okluzyjnej.


Co możesz teraz zrobić?

Jeśli niepokoją Cię doskwierające Ci objawy i podejrzewasz u siebie chorobę okluzyjną – nie pozwól, by dolegliwości się nasiliły. Już dziś umów się na wizytę, by wykonać pełną diagnostykę i odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

Wypełnij formularz lub zadzwoń 
pod numer 41 362 13 63 i umów się na wizytę.

Poznaj ekspertów w leczeniu choroby okluzyjnej

właściciel gabinetu

właściciel gabinetu

Właściciel i założyciel kliniki Nanodent oraz współzałożyciel Pracowni Protetycznej Nano-Tech. Absolwent Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwent studiów w zakresie implantologii stomatologicznej na Uniwersytecie w Nowym Jorku, absolwent prestiżowego Centrum Szkoleniowego dla lekarzy dentystów KOIS Center w Seattle USA. 

Czytaj dalej

Przeczytaj najczęstsze pytania pacjentów z rozpoznaniem choroby okluzyjnej

Jakie są objawy choroby okluzyjnej?

Rozpoznanie choroby okluzyjnej wymaga szeregu profesjonalnych badań diagnostycznych. Wynika to z faktu, że objawy tej choroby są niespecyficzne. Należy do nich ból głowy, często mylony z migreną czy zmęczenie mięśni twarzy podczas żucia. Szczególnie powinno Cię zaniepokoić nocne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami. Jeśli zaobserwujesz je u siebie, czym prędzej zgłoś się do lekarza stomatologa, by wykluczyć zaburzenia okluzji.

Czym skutkuje nieleczona choroba okluzji?

Choroba okluzyjna utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przeżuwanie staje się bolesne, zęby zaczynają się ścierać, a w skrajnych przypadkach mogą nawet pękać. Ponadto występują nawracające bóle głowy. Najpoważniejszym skutkiem nieleczonych zaburzeń okluzji jest utrata uzębienia. Tylko odpowiednio wczesne podjęcie leczenia może temu zapobiec.

Jak wygląda leczenie choroby okluzyjnej?

Dobór odpowiednich metod leczenia zależy w dużej mierze od tego, na jakim etapie choroba zostanie rozpoznana. Jeśli zaburzenia zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, leczenie może ograniczyć się wyłącznie do delikatnego nadbudowania zębów lub założenia aparatu ortodontycznego. Zaawansowane stadium będzie wymagało bardziej złożonych procedur. W takiej sytuacji dla odzyskania równowagi w jamie ustnej konieczne może się okazać połączenie zabiegów chirurgicznych z implantologią oraz protetyką.

image

Nanodent Wysoko oceniany dentysta w kielcach

Mamy już ponad 8 000 zadowolonych pacjentów

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Nanodent za ich profesjonalne podejście do klienta i współpracę. Dr.Ciesielski i Dr.Wiaterek dobrze wiedzą co robią, przy tym dokładnie wyjaśniają stan zębów oraz proponowane leczenie. Wiedzialam że mogę im zaufać i się nie pomyliłam. Z całą pewnością będę polecać klinikę Nanodent. Thank you Nanodent for your professionalism, expertise and accommodations.

Magdalena Lim

Jestem pacjentką gabinetu Nanodent od niedawna, jestem zachwycona poziomem, jakością wykonywanych usług, oraz wiedzą dentystów. Trafiłam tam z polecenia(poczta pantoflowa-jedź tam na pewno Ci pomoże).Mam porównanie jak można wyleczyć zęba w innych gabinetach nawet jeśli chodzi o założenie zwykłej plomby.
Większość ubytków miałam robione pod mikroskopem, efekt końcowy niesamowity - ciężko odróżnić zęba leczonego od zdrowego. Ja się zgłosiłam z poważniejszym problemem niż zwykła plomba, dokuczało mi zgrzytanie zębami przez co je ścierałam i dopiero dr Ciesielski pomógł mi. Odbudował mi zęby i poprowadził leczenie tak iż problem z którym się pojawiłam ustąpił.Miałam krótkie starte zęby a mam pięknie odbudowane. Dziękuje za profesjonalizm całej załodze Nanodentu.

Joanna Pietras

W końcu sensowny dentysta, ogarnięte wszystkie zęby, polecam naprawdę warto cena idzie za jakością usługi.

Anna G

Zobacz co o leczeniu w Nanodent Mówią nasi pacjenci

image

10 Rzeczy

które powinieneś wiedzieć zanim wybierzesz dentystę

Zostaw nam wiadomość

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia? Jesteś gotowy poznać naszych lekarzy i ekspertów stomatologii?

Wypełnij poniższy formularz i umów się na konsultacje!