Każdy z nas pragnie posiadać zdrowe i mocne zęby. Sprzymierzeńcem w dążeniu do utrzymania zdrowia jamy ustnej jest stomatologia zachowawcza. To dziedzina obejmująca działania profilaktyczne oraz mało inwazyjne zabiegi, eliminujące próchnicę nie tylko w jej początkowym stadium. To prosty i skuteczny sposób, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata, bez konieczności wykonywania złożonego leczenia.

 

Po pierwsze - profilaktyka 

Lepiej zapobiegać niż leczyć. To uniwersalna zasada, która doskonale sprawdza się w stomatologii. Proste i bezbolesne zabiegi higienizacyjne, jeśli są wykonywane systematycznie, mogą w skuteczny sposób zapobiec chorobom zębów i jamy ustnej. Statystyki jasno pokazują, że osoby regularnie odwiedzające gabinety stomatologiczne są znacznie mniej narażone na poważne problemy z zębami. Dlatego odpowiednia profilaktyka jest pierwszym i najważniejszym krokiem, by zachować zdrowie jamy ustnej.

Wizyty higienizacyjne i kontrolne należy odbywać średnio co pół roku. W ich trakcie lekarz stomatolog zweryfikuje stan jamy ustnej i oceni, czy pojawiły się drobne ubytki próchnicowe, wymagające wypełnienia. Zostanie przeprowadzona również pełna higienizacja, obejmująca skaling, piaskowanie i polerowanie zębów. To zabiegi, mające na celu usunięcie kamienia nazębnego i osadów, w których rozwijają się bakterie, będące główną przyczyną chorób jamy ustnej, takich jak paradontoza czy próchnica. Oczyszczenie zębów z kamienia za pomocą domowych czynności higienicznych, takich jak szczotkowanie czy stosowanie płukanek, nie jest możliwe. Kamień to twarda, zmineralizowana płytka nazębna, którą można wyeliminować tylko za pomocą profesjonalnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym.

 

Jakie zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonujemy?

  • Skaling – zabieg, polegający na rozbiciu kamienia nazębnego za pomocą specjalnego skalera ultradźwiękowego. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się kamienia, zarówno z powierzchni koron, jak i przestrzeni poniżej linią dziąseł (tzw. skaling poddziąsłowy). Regularne wykonywanie skalingu zapobiega rozwojowi próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia, w tym groźnej paradontozy. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla szkliwa i, jeśli nie występuje zapalenie przyzębia, jest również zupełnie bezbolesny.

  • Piaskowanie - zabieg higienizacyjny, który stanowi doskonałe uzupełnienie skalingu. Wykonuje się go za pomocą specjalnej piaskarki stomatologicznej, z której wydobywa się strumień wody, zawierającej drobinki czyszczące. Docierają one do wszystkich trudno dostępnych miejsc, dokładnie oczyszczając je z zalegających osadów. Piaskowanie usuwa powierzchniowe przebarwienia, a także likwiduje nagromadzony osad nazębny.

  • Polerowanie – przyjemny zabieg, wieńczący seans higienizacji, polegający na wypolerowaniu zębów przy użyciu specjalnych past. Dzięki temu powierzchnia zębów staje się lśniąca i gładka, co utrudnia gromadzenie się osadów. Ponadto polerowanie wydobywa naturalny blask zębów, dając atrakcyjny efekt estetyczny.

  • Fluoryzacja – zabieg, mający na celu dostarczenie zębom dodatkowych dawek fluoru, który wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą. Lekarz stomatolog może zalecić fluoryzację po zabiegach higienizacyjnych. W takiej sytuacji na zęby zostaje nałożony lakier fluorowy, wnikający w szkliwo. Po zabiegu zęby są mocniejsze i bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Innym sposobem jest zastosowanie past ze zwiększoną zawartością fluoru do codziennej higieny jamy ustnej.

  • Wypełnienia materiałem kompozytowym – zabieg, który przeprowadza się, gdy w zębach powstały ubytki próchnicowe. Lekarz stomatolog dokładnie oczyszcza okolicę ubytku i szczelnie wypełnia światłoutwardzalnym materiałem. Zapobiega to nawrotowi próchnicy i przywraca pełną funkcjonalność zęba. Nowoczesne wypełnienia kompozytowe charakteryzują wysoką wytrzymałością, odpornością na ścieranie i estetycznym wyglądem (dzięki możliwości dobrania odpowiedniej barwy są niewidoczne na zębach).

Co możesz teraz zrobić?

Regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne w gabinecie dentystycznym mają duże znaczenie dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Nie tylko pomagają utrzymać zdrowy i piękny uśmiech, ale także umożliwiają szybką reakcję w razie pojawienia się problemu. Jeśli pragniesz cieszyć się zdrowiem zębów, bez konieczności podejmowania złożonego leczenia – zacznij systematycznie uczęszczać na wizyty higienizacyjne i kontrolne. Dla naszych stałych Pacjentów przygotowaliśmy bezpłatne kontrole raz na pół roku. Podejmij świadome i skuteczne działania profilaktyczne.

 

Wypełnij formularz lub zadzwoń
pod numer 41 362 13 63 i umów się na wizytę.

Poznaj ekspertów stomatologii zachowawczej

właściciel gabinetu

Absolwent Wydziału Lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W naszym gabinecie zajmuje się leczeniem zachowawczym i endodoncją. Nieustannie udoskonala swoje umiejętności biorąc udział w licznych szkoleniach i kursach z zakresu leczenia interdyscyplinarnego.

Czytaj dalej

właściciel gabinetu

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi, po której ukończeniu odbył liczne staże, zdobywając doświadczenie u najlepszych stomatologów w kraju. Absolwent Międzynarodowego Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging w Warszawie. W naszym gabinecie zajmuje się medycyną estetyczną - anti aging, stomatologią dziecięcą i zachowawczą. Swoje kwalifikacje podnosi uczestnicząc regularnie w kursach, szkoleniach i kongresach zarówno z medycyny estetycznej jak i stomatologii ogólnej.

Czytaj dalej

Przeczytaj najczęstsze pytania dot. stomatologii zachowawczej

Jakie korzyści przynosi regularne wykonywanie zabiegów profilaktycznych?

Profilaktyka chorób zębów często pozwala uniknąć bardziej złożonego, kosztownego i długotrwałego leczenia, ponieważ likwiduje źródło choroby w jej początkowym stadium. Ponadto ułatwia codzienną, domową higienę jamy ustnej – gdy kamień nazębny zostanie usunięty, możliwe jest dotarcie do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Istotną korzyścią jest również poprawa estetyki uśmiechu – zęby zostają oczyszczone z osadów i przebarwień, a ich naturalny połysk zostaje przywrócony.

Jakie zabiegi profilaktyczne należy wykonywać regularnie?

Profilaktyka ma na celu zapobieganie próchnicy, paradontozie i innym chorobom jamy ustnej. By uzyskać satysfakcjonujące rezultaty należy systematycznie przeprowadzać zabiegi higienizacyjne, do których należy: skaling, który rozbija i usuwa kamień nazębny; piaskowanie, polegające na oczyszczeniu zębów z osadu, nawet w trudno dostępnych miejscach oraz polerowanie, nadające zębom połysk i gładkość. Te trzy zabiegi wykonywane cyklicznie perfekcyjnie oczyszczą Twoje zęby i skutecznie zapobiegną chorobom jamy ustnej. Dodatkowo lekarz stomatolog może zalecić fluoryzację, która wzmocni szkliwo i zapobiegnie nawrotowi próchnicy.

Jak często należy uczęszczać na wizyty profilaktyczne?

Wizytę o charakterze profilaktycznym powinno się odbywać co 6 miesięcy. Jednak w niektórych sytuacjach, np. w przypadku palaczy lub osób cierpiących na choroby przyzębia, lekarz może zalecić większą częstotliwość wizyt.

image

Nanodent Wysoko oceniany dentysta w kielcach

Mamy już ponad 8 000 zadowolonych pacjentów

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Nanodent za ich profesjonalne podejście do klienta i współpracę. Dr.Ciesielski i Dr.Wiaterek dobrze wiedzą co robią, przy tym dokładnie wyjaśniają stan zębów oraz proponowane leczenie. Wiedzialam że mogę im zaufać i się nie pomyliłam. Z całą pewnością będę polecać klinikę Nanodent. Thank you Nanodent for your professionalism, expertise and accommodations.

Magdalena Lim

Jestem pacjentką gabinetu Nanodent od niedawna, jestem zachwycona poziomem, jakością wykonywanych usług, oraz wiedzą dentystów. Trafiłam tam z polecenia(poczta pantoflowa-jedź tam na pewno Ci pomoże).Mam porównanie jak można wyleczyć zęba w innych gabinetach nawet jeśli chodzi o założenie zwykłej plomby.
Większość ubytków miałam robione pod mikroskopem, efekt końcowy niesamowity - ciężko odróżnić zęba leczonego od zdrowego. Ja się zgłosiłam z poważniejszym problemem niż zwykła plomba, dokuczało mi zgrzytanie zębami przez co je ścierałam i dopiero dr Ciesielski pomógł mi. Odbudował mi zęby i poprowadził leczenie tak iż problem z którym się pojawiłam ustąpił.Miałam krótkie starte zęby a mam pięknie odbudowane. Dziękuje za profesjonalizm całej załodze Nanodentu.

Joanna Pietras

W końcu sensowny dentysta, ogarnięte wszystkie zęby, polecam naprawdę warto cena idzie za jakością usługi.

Anna G

Zobacz co o leczeniu w Nanodent Mówią nasi pacjenci

image

10 Rzeczy

które powinieneś wiedzieć zanim wybierzesz dentystę

Zostaw nam wiadomość

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia? Jesteś gotowy poznać naszych lekarzy i ekspertów stomatologii?

Wypełnij poniższy formularz i umów się na konsultacje!